Depresyondan Kurtulma Yolları Nelerdir?

depreysondan kurtulma yolları neledir?

Depresyon, özellikle son dönemlerde çağın yaygın problemleri arasında yer almaktadır. Depresyonun seviyelerine göre profesyonel olarak çözülebilirken, bazı bireyler bu yardımdan kaçınabilmektedir. Özellikle yaş skalası oldukça geniş olan depresyon küçükten büyüğe her yaştan bireyin başına gelebilme ihtimali taşımaktadır. Özellikle travmatik olayların ilerleyen yaşlarda önemli bir risk faktörü olduğu depresyon, birçok nedenden kaynaklı tetiklenebilmektedir. Peki depresyondan çıkabilmek hangi tutum ve alışkanlıklarla mümkün olabilir? Depresyondan kurtulma yolları nelerdir?

Asosyalliği Alışkanlık Haline Getirmemek!

Dünya üzerinde depresyon dendiğinde evde battaniye altında günlerce vakit geçirerek kendini dinlemek şeklinde algılar meydana gelmektedir. Ancak depresyon bu derece basit bir rahatsızlık değildir. Ciddi anlamda bireyi huzursuz eden bu durum, yalnız kalarak asosyal bir yaşantı ile geride bırakılmayacaktır. Pasif bir iletişim ve hayat tarzı benimsemek, depresyona iyi gelmeyecektir. Özellikle bireyin sevdikleri ile birlikte aktif bir iletişim ve yaşam stili sağlaması depresyonu atlatmaya önemli ölçüde destek olacaktır.

Depresyondan Kurtulma Yolları: Profesyonel Yardım Almak

Depresyon kolayca atlatılacak, 2-3 günlük bir periyot sorunu değildir. Bu nedenle özellikle bireyde ilerlemiş bir depresyon belirtisi kendini gösteriyorsa mutlaka profesyonel bir desteğe başvurulmalıdır. Profesyonel açıdan terapistler, psikologlar ve psikiyatristler, gerekli müdahalelerde bulunarak depresyonun önce duraklatılmasına sonra da azalarak giderilmesine yönelik yönlendirmelerde bulunacaklardır. Çeşitli terapi yöntemleri, bazen de antidepresan türevli ilaç tedavileri ile depresyonu atlatma sürecini en verimli şekilde gerçekleştirmek gereklidir.

Türkiye’nin en güvenilir doktor arama platformu DoktorBilgini.com ile Ankara psikolog listesini inceleyin.

Planlayıcı Kullanmak

Depresyonun en belirgin semptomlarından biri olan erteleme ve üşenme tutumları, bu süreci uzatmaya zemin hazırlar. Bu nedenle belirlenen saatlerde uyuyup uyanmaya, günü verimli geçirmeye özen göstermelisiniz. Sürekli yorgunluk hali nedeniyle hiçbir iş yapmama veya erteleme gibi tutumların önüne geçilmesi adına planlayıcılar ve ajandalar kullanabilirsiniz. Hem bedensel hem de psikolojik anlamda kendini aktif tutmaya özen gösterin. Haftalık veya günlük planlamalar oluşturarak alışkanlık haline getirdiğiniz sürece yorgunluk ve erteleme gibi yönelimleri yavaş yavaş geride bırakabilirsiniz.

Alkol ve Uyuşturucudan Uzak Durmak!

Alkol ve uyuşturucu gibi keyif verici maddeler, depresyon sürecindeki bireylerin oldukça yöneliminin yüksek olduğu alışkanlıklardır. Bu nedenle bu keyif verici maddelerin sizi uyuşturmasına ve depresyonunuzu derinleştirmesine izin vermemelisiniz. Genel olarak insan hayatına her açıdan zarar verebilen bu maddeler, depresyonunuzu hafifletecek bir çözüm değil, arttıracak önemli risk faktörleridir. Kendinizi sakinleştirmek adına daha doğal, yararlı ve bitkisel alışkanlıklar edinebilirsiniz.

Umutsuzluğa Kapılmamak

Depresyonun en önemli hasarlarından biri olan, umutsuzluk ve bitkinlik hali, size ele geçirmeden siz onu ele geçirmelisiniz. Depresyonun yandaşı olan umutsuzluk hissiyatı, hayata karşı ışığınızı söndürmemeli. Kendinize, hayat dair olumlu etkide bulunabilecek alışkanlıklar ve hobiler edinerek umutsuzluğu geride bırakmalısınız. Olumlu bakış açısıyla ilerlemeye başladığınızda sağlıklı bir birey olduğunuzu her geçen gün daha da çok fark edeceksiniz.

Depresyondan Kurtulma Yolları: Spor Yapın

Yapılan araştırmalara göre düzenli spor yapmak depresyondan kurtulma yolları arasında en etkili yöntem olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle düzenli spor ve ya düzenli yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin.

Depresyodan Kurtulma Yolları: Yeni Bir Hobi Edinin

Sizi hayatın zorluklarından uzaklaştıracak, stresten uzak tutacak ve severek, keyifle yapacağınız bir hobiniz olsun. Örneğin; fotoğrafçılık. Özellikle doğa ve sokak fotoğrafçılığı sizi evden çıkarır ve farklı şehirlere gezmek için peşinden sürükler. Hatta yeni arkadaşlıklar edinebilirsiniz.

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hastalıklar

Depresyon Belirtileri Nedenleri Tedavisi

Depresyon Nedir? Depresyon, bir kişinin anormal bir şekilde uzun süreli düşük ruh halinin ve düşük düşüncelerin varlığıdır. Kişinin duygusal, düşünsel ve fiziksel işlevlerini etkileyebilir ve ciddi bir ruhsal sağlık sorunudur. Depresyon belirtileri arasında düşük enerji seviyesi, kaygı, kendine zarar verme düşüncesi, uyku bozuklukları ve iştah kaybı gibi belirtiler yer alır. Tedavisi genellikle psikoterapi ve ilaçlarla […]

Daha fazla oku
Ankara psikiyatri doktorları tavsiye listesini inceleyin.
Öneriler

Ankara Psikiyatri Doktorları Tavsiye

Ankara psikiyatri doktorları listesi Türkiye’nin sağlık ve doktor arama platformu DoktorBilgini.com destekleri ile hazırlanmıştır. Ankara en iyi psikiyatrist listesini inceleyin ve kolay randevu alın. Ankara Psikiyatri Ankara psikiyatri alanında birçok doktor bulunmaktadır. Doktor seçeneklerinin çoğalması nedeni ile doğal olarak insanların tercih yapmasıda zorlaşmaktadır. Ekibimiz tarafından sizlere biraz faydalı olabilmek için Ankara en iyi psikiyatrist listesi […]

Daha fazla oku
Balıkesir psikolog tavsiye fiyatları ve ücretleri hakkında bilgi alın.
Öneriler

Balıkesir Psikolog Tavsiye ve Fiyatları

Balıkesir psikolog tavsiye listesinin hazırlanmasında Türkiye’nin sağlık ve doktor arama platformu DoktorBilgini.com destek olmuştur. Balıkesir Psikolog fiyatları ve seans ücretleri hakkında bilgi almak için yazımızın devamını inceleyin. Balıkesir Psikolog Şehrin dinamik yapısı nedeni ile birçok uzman bulunmaktadır. Birçok kişi çevresinden uzman desteği konusunda çevresinden destek alsada DoktorBilgini.com’da uzmanları araştırmaktadır. Çünkü Balıkesir psikolog yorumları ve kolay […]

Daha fazla oku