1. Anasayfa
 2. Doctors
 3. Klinik Psikolog Burcu Kayacan
Klinik Psikolog Burcu Kayacan Klinik Psikolog Burcu Kayacan

Ücretsiz ön görüşme ve indirim kodunuz için Whatsapp aracılığı ile iletişime geçin!!!

“Klinik Psikolog Burcu Kayacan” Adres

Hakkında “Klinik Psikolog Burcu Kayacan”

Klinik Psikolog Burcu Kayacan 2020 yılında İstanbul Bilim Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. İstanbul Florance Nightingale Hastanesi ve İstanbul Balıklı Rum Hastanesinde stajını tamamladıktan sonra 2023 yılında İstanbul Gelişim Üniversitesi Klinik Psikoloji programından mezun olmuştur. Aile Danışmanlığı, Oyun Terapisi, Bilişsel Davranışçı Terapi ve Şema Terapi eğitimlerini tamamlamıştır. Çocuk, ergen, yetişkin ve çift terapisi alanlarında çalışmaktadır.

Uzmanlıklar

Aile ve Çift Terapisi
Çocuk Psikolojisi
Ergen Psikolojisi
Yetişkin Psikolojisi

Eğitimler

 • Lisans İstanbul Bilim Üniversitesi - Psikoloji
 • Yüksek Lisans İstanbul Gelişim Üniversitesi Klinik Psikoloji

“Klinik Psikolog Burcu Kayacan” Cevapları

 • Klinik psikologların ve psikologların ilaç yazma yetkisi yoktur. Psikiyatri doktorlarının ilaç yazma yetkisi vardır.

 • Narsist kişiler empati kurmakta zorlandıkları için kendilerini ilişkide sevilmemiş ve yetersiz hissedebilirler ve ilişki içerisindeyken partnerlerini bu konuda suçlayabilirler. Eleştirilere kapalı oldukları için ilişki içerisindeki sorunlara karşı tahammülsüz olurlar ve çözüm sunmak yerine agresif tavırlar gösterebilirler.

 • Panik atak kişide uykusuzlağa sebep olurken genel yaşam kalitesinin de düşmesine sebebiyet verir.

 • Bipolar bozukluk kişinin ruh halini ve günlük yaşantısını etkileyen psikolojik-psikiyatrik bir rahatsızlıktır. Bipolar bozukluğun en belirgin özelliği kişinin ruh halinin uçlarda olmasıdır. Kişiye bipolar tanısının konulması için manik ve depresif atakların gözlenmesi gerekir. Bipolar bozukluk başlangıç yaşı 15-35 yaş aralığında görülmektedir.

 • Depresyonun belirtileri arasında çökkün duygudurum, yorgunluk, ilgi kaybı gibi belirtiler bulunmaktadır. Ancak halsizliğin depresyon kaynaklı olup olmadığı konusunda bir uzmana başvurmak önemlidir.

 • Ebeveynler, ergenlik çağındaki çocuklarının çoğu zaman artan ihtiyaçlarına ve değişen davranışlarına uyum sağlamakta zorlandıkları için çatışma yaşamaktadırlar. Bu süreçte ergenlik çağındaki çocuk yargılanmadan dinlenmeli ve sabırlı olmak ve saygı göstermek sürece katkı sağlamaktadır. Ergenlik dönemi erkeklerde 9-14 yaş aralığında iken kızlarda bu 8-13 yaş aralığında değişkenlik göstermektedir. Çocuğun ve aile içi ilişkilerin zarara uğramadan geçirilmesi için psikolojik destek almak yararlıdır.

 • Çocuklarda ve ergenlerde depresyon tedavisinde psikoterapi oldukça önem arz etmektedir. Ergenlerde depresyonla baş edebilmek için aile ile iş birliğinde olmak, ergene anlayışla yaklaşmak, sabırlı, duyarlı ve davranışlarda tutarlı olmak aynı zamanda ergenin uyku ve yeme düzenine dikkat etmesi de bu sürecin daha kısa sürede atlatılması açısından önemlidir. Psikoterapilere ek olarak bazı durumlarda ilaç tedavisi ile de süreç yürütülmektedir.

 • Eşler arasında suçlama ve yargılama davranışları çoğu kez evliliklerin bitmesine yol açan sebepler arasındadır. Eşlerden birisi bir sorunla karşılaşıldığında çözüm üretmek yerine sorumluluklardan kaçmak adına partnerini suçlayabilir. Kişinin suçlama davranışına sebebiyet veren nedenler araştırılmalı ve iletişim kurarken çiftler sen dili yerine ben dili ile konuşmalı, geçmişteki sorunların sürekli konuşulmasından kaçınmalı ve karşınızdaki kişiye anlaşıldığının hissetirilmesi ilişkilerdeki problemlerin ortadan kalkmasına yardımcı olabilmektedir. Gerekli görüldüğü durumlarda aile ve çift terapisine başvurmak da evliliğin kurtarılması açısından önemlidir.

 • Bipolar bozukluk evlenmeye engel değildir. Evlilik kararı öncesi kişi ile olan ilişkinizin değerlendirilmesi ve kişinin tedavisinin yakın takibinin yapılması ile sağlıklı ve mutlu bir evilik sürdürmek mümkündür.

Makaleler

Makale bulunamadı.
 • Profili Paylaş: