Sınav Kaygısı İle Başa Çıkma Yöntemleri

Sınav kaygısı nedir, neden olur, belirtileri nelerdir? Sınav kaygısı ile başa çıkma yöntemleri nelerdir?

Sınav kaygısı; kişilerin öğrendiklerini sınav sırasında unutmasına, etkin bir şekilde kullanmasını engelleyen bir kaygı durumudur. Bu nedenlerle öğrencilerde başarısızlığa neden olabilmektedir. Günümüz dünyasında kaygı yaşamak normal bir durumdur ancak çocukların ve gençlerin bu durumun tek başına üstesinden gelmesi zor olabilmektedir. Peki Sınav kaygısı nedir? Sınav kaygısı belirtileri neledir? Sınav kaygısı ile başa çıkma yöntemleri neledir?

Sınav Kaygısı Nedir?

Sınav kaygısı; Öğrenim gören kişilerin geleceklerini belirleyecek olan sınavlarda başarısızlık düşüncelerine neden olan yoğun stres ve kaygı yaşamasıdır. Sınav döneminde kaygı yaşayan kişiler sınava odaklanmak yerine genel olarak sınavın sonucuna odaklanmaktadır.

Günümüz dünyasında bir tür perfomans kaygısı olarak da tanımalanabilir. Ayrıca eğitim hayatına başlanan ilk günden doktora günlerine kadar herkeste olabilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre sınav kaygısı; yaygın aksiyete bozukluğu ve başarısızlık korkusu ile doğrudan ilişkili olduğunu gözlemlenmişdir.

Sınav Kaygısı Belirtileri Nelerdir?

Sınav kaygısı belirtileri; zihinsel, duygusal ve fiziksel ve olarak kendini gösterebilmektedir.

Zihinsel Belirtileri:

 • Sürekli olarak başarısız olduğunu düşünme ve kendini eleştirme.
 • Sınav esnasında ya da sınava yakın bir zamanda kötü şeyler yaşayacağını düşünme.
 • Özgüven eksikliği yaşayan kişilerde daha sık görülmektedir.
 • Kendi değerinin ve yeterliliğinin farkında olmama.
 • Dikkat eksikliği ve konsantrasyon bozuluğu.
 • Odaklanmada güçlük.
 • Terimleri hatırlamada zorluk ya da hatırlayamama.
 • Unutkanlık
 • Düşünceleri kontrol etmede zorlanma.
 • Zihinsel olarak motivasyon kaybı.

Duygusal Belirtileri:

 • Sürekli olarak yaşanan panik,
 • Huzursuzluk ve tedirgin ruh hali,
 • Sürekli sinirlilik ve öfke patlamaları,
 • Endişe ve sürekli kaygılı ruh hali,
 • Umutsuzluk
 • Sık yaşanan depresif ruh halleri.
 • Korku

Fiziksel Belirtileri:

 • Uzun süreli yaşanan yorgunluk ve halsizlik,
 • İştasızlık ya da aşırı yemek yeme,
 • Kalp çarpıntısı,
 • Titreme ve terleme,
 • Ağız kuruluğu,
 • Uyku bozuklukları,
 • Sık baş ağrıları,
 • Sık yaşanan bağırsak hastalıkları,
 • Çalışma konusunda isteksizlik,
 • Sınav sırasında donma, başka düşüncelere dalma,
 • Çok çalışılmasına rağmen, sonuçların olması gerektiğinden düşük olması.

Sınav Kaygısı Neden Olur?

Sınav kaygısı neden olur sorusuna kesin bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü bir çok nedenleri olabilir. Bunlar;

Başarısızlık korkusu: Kişi başarısız olma korkusunu içeselleştirerek çok yoğun yaşayabilir. Bu nedenle kendisine olan güveni azalır ve kaygı orataya çıkar.

Aile baskısı: Aile’nin çok fazla baskı yapması beklentiyi artırır. Buda yoğun kaygı yaşanmasına neden olabilir.

Mükemmelliyetçilik düşüncesi: ” Her yaptığım mükemmel olmalı ” düşüncesi kişide baskı oluşturur. Bu düşüncede kaygıya neden olabilmektedir.

Sınava çok fazla anlam yüklenmesi: Sınava hayati anlam yüklenirse, sınavı geçemezse dünyanın sonu gibi düşünen kişiler yoğun kaygı yaşarlar.

Sınav Kaygısı İle Başa Çıkma Yöntemleri

Hayatın dönüm noktası olarak görülen sınavlar stres ve kaygıyı beraberinde getirebiliyor. Bu durum normal olsa da yaşanan aşırı kaygı kişinin hayatını derinden etkileyebilir. Ayrıca başarılı olunacak bir sınav hezeyan ile sonuçlanabilir. Bu durum hayatın sonu olmasada çocuklar ve gençler bu sonucu kaldıramayabilir. Bu nedenle sınav dönemi öncesinde yaşanan yoğun kaygı ve stres için destek alınmasında fayda vardır. Sınav kaygısı ile başa çıkmak için;

Kaygının normal olduğunu kabul edin

Kaygı kişilerde normal durumdur. Hatta başarılı olmak için motive edici olabilir. Öncelikle kaygının varlığını ve normal bir durum olduğunun farkında olmak gereklidir. Aşırı kaygı yaşanıyorsa bunun nedenlerinin sorgulanıp, bu nedenlere çözüm üretilmesi gerekmektedir.

Gerçekçi olmayan düşünce ve inançlar

Başarısız olacağını düşünen öğrenciler, yetersizlik duygusuna kapılabilir. Bu sınavlarda yaşanan başarısızlığın ” başarısız olursam elalem ne der ” gibi içsel düşünceler ile baş etmesine yardımcı olunması gerekmektedir. Aile davranınş ve tutumunu düzenlemeli ve kişiye destek olmalıdır. Her koşulda öğrencinin yanında olduklarını hissetirmelidirler. Bununla birlikte öğrencilerin yeterli ve yetersiz yanlarının tespit edilip, ders çalışma programlarının bu yönde düzenlenmesi gerekir. Ders çalışma programı demişken, planlı ve programlı ders çalışma yöntemleri öğrencinin daha verimli ve yeterli çalışmasını sağlayacaktır.

Olumlu düşünceler oluşturmaya çalışın

Gerçekçi olmayan düşünceler yerine, sınavın dünyanın sonu olmadığını ve yeterli çalışma ile başarılı olabileceğinizi düşünün. Bu düşüncelerin yerine zamanı daha etkin kullanmayı öğrenin. Zamanı etkin kullanmak başarının önemli anahtarlarındandır.

Uyku düzeni , dinlenme ve beslenme

Uykusuzluk kaygı ve stresinin en yakın arkadaşıdır. Kaygı ile başetmek için düzenli ve yeterli uyumanız gerekmektedir. Bununla birlikte sadece ders çalışmak yerine, kısa bir sürede olsa kendinize zaman ayırın. Bu kısa süreçte sınav ve ders ortamlarından uzak durun. Ayrıca dengeli ve yeterli beslenmek kaygınızı azaltabilir.

Doğru nefes alma ve gevşeme

Sınav girmeden ya da sınav esnasında kaygı düzeyinizin arttığını düşünüyosanız derin derin nefes alıp verin. Gözlerinizi kapatarak bu sınavı başarabileceğinizi kendinize söyleyin aynı zamanda olumlu düşüncelerinizi aklınıza getirin. Bu rahatlamanıza ve düşünce odağınızın değişmesine yardımcı olacaktır.

Sınav kaygısı ile başa çıkma yöntemleri için profesyonel destek almanızda fayda vardır.

Türkiye’nin en güvenilir doktor arama platformu doktorbilgini.com ile ücretsiz olarak şehrinizde bulunan psikolog ve psikiyatri doktorları hakkkında bilgi alabilir, randevu oluşturabilirsiniz.

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara psikiyatri doktorları tavsiye listesini inceleyin.
Öneriler

Ankara Psikiyatri Doktorları Tavsiye

Ankara psikiyatri doktorları listesi Türkiye’nin sağlık ve doktor arama platformu DoktorBilgini.com destekleri ile hazırlanmıştır. Ankara en iyi psikiyatrist listesini inceleyin ve kolay randevu alın. Ankara Psikiyatri Ankara psikiyatri alanında birçok doktor bulunmaktadır. Doktor seçeneklerinin çoğalması nedeni ile doğal olarak insanların tercih yapmasıda zorlaşmaktadır. Ekibimiz tarafından sizlere biraz faydalı olabilmek için Ankara en iyi psikiyatrist listesi […]

Daha fazla oku
Balıkesir psikolog tavsiye fiyatları ve ücretleri hakkında bilgi alın.
Öneriler

Balıkesir Psikolog Tavsiye ve Fiyatları

Balıkesir psikolog tavsiye listesinin hazırlanmasında Türkiye’nin sağlık ve doktor arama platformu DoktorBilgini.com destek olmuştur. Balıkesir Psikolog fiyatları ve seans ücretleri hakkında bilgi almak için yazımızın devamını inceleyin. Balıkesir Psikolog Şehrin dinamik yapısı nedeni ile birçok uzman bulunmaktadır. Birçok kişi çevresinden uzman desteği konusunda çevresinden destek alsada DoktorBilgini.com’da uzmanları araştırmaktadır. Çünkü Balıkesir psikolog yorumları ve kolay […]

Daha fazla oku
Isparta psikolog tavsiye fiyatları.
Öneriler

Isparta Psikolog Tavsiye ve Fiyatları

Isparta psikolog tavsiye listesi DoktorBilgini.com katkıları ile hazırlanmıştır. Isparta psikolog fiyatları hakkında bilgi almak için yazımızın devamını inceleyin. Isparta Psikolog Isparta psikolog arayışınız için DoktorBilgini.com sizlere tüm desteği sağlamaktadır. Uzmanların profilleri ve çalışma takvimleri bulunan sayfadan kolaylık randevu alabilmektesiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey aşağıda bulunan linki incelemek. https://doktorbilgini.com/isparta-psikoloji/ Isparta Psikolog Tavsiye Isparta psikolog […]

Daha fazla oku