Psikoloji Bozukluğu Nedir? Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?

Psikoloji Bozukluğu nedir? Sebepleri belirtileri neledir?

Akıl hastalığı olarak da bilinen psikoloji bozukluğu bir kişinin davranış tarzında ve aynı zamanda düşünce mantığında değişikliklerin meydana gelmesi demektir.  Bu durum söz konusu olduğunda kişiler normal bir yaşam sürdürmekte zorluk çekebilirler, bu kişiler normal bir şekilde herkes gibi yaşayabilmeleri için bir uzman eşliğinde tedavi olmak zorundadırlar. Psikoloji bozukluğu görülen kişiler hayat tarzının normal olmaması ile birlikte yaşamları da kısıtlama bilmektedir. Bu durum ise kişinin dışlanmasına kadar yol açar. Çünkü kişi uyumsuz ve huzur bozan biri haline dönüşmeye başlar bu sebeple etrafındaki birçok kişiden yer geldiğinde büyük tepki yiyebilir.

“Psikoloji bozukluğu nedir?” sorusu bu nedenle çok fazla araştırılan sorular arasında yer almaktadır. Günümüzde artık ne yazık ki hafif veya daha şiddetli olarak birçok kişide psikoloji bozukluğu rahatsızlığı görülmektedir. Bu psikolojik rahatsızlıklar ise birçok şekilde sınıflandırılır. Bunlardan en yaygın olanları arasında şizofreni, otizim, bipolar bozukluğu, kişilik bozukluğu ve yeme bozukluğu, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, panik bozukluğu, anksiyete bozukluğu yer almaktadır. Bunlar en çok rastlanan psikolojik rahatsızlıklar arasında bulunmaktadırlar.

Oldukça ağır sonuçlara neden olan bir psikolojik rahatsızlık olan şizofreni, başka kimsenin duymadı sesleri kişinin duyduğu ve genelde bu sesler kişiyi bir şey yapmaya ittiği durumları ortaya çıkarır.

Çocuklarda daha yaygın olarak görülen bir rahatsızlık olan otizim ise, bireylerin birbiriyle iletişim kurmasına engel olmaktadır. Ve hatta birinin kendisine dokunmasına bile rahatsızlık duymalarına sebep olur. Oldukça ciddi ve tedavi gerektiren bir psikoloji bozukluğudur.

Bir diğer psikolojik rahatsızlık olan bipolar bozukluğu ise, abartılı ve aşırı duygulara neden olmaktadır. Bu duruma örnek vermek gerekir ise, örneğin çok mutlu olunduğu anda birden depresif bir duruma düşme olayıdır.

Oldukça yaygın olarak görülen bir rahatsızlık türü olan kişilik bozukluğu, duygusal tepkiler ve aynı zamanda sosyal boyutları etkileyen bir psikolojik bozulmadır.

Bir diğer rahatsızlık ise yeme bozukluğu durumudur. Yeme bozukluğu durumunda akıl vücudumuzu görme şeklini bozmaktadır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ise, genelde çocuklarda görülen bir psikolojik bozukluktur. Konsantre olma ve davranışları kontrol etme güçlüğü ile karakterize edilen bir rahatsızlık türüdür. Bunların haricinde yine toplumda oldukça sık karşılaşılan panik bozukluğu ise, korku nedeniyle fiziksel olarak kişinin kendini gösteren belirtileri olduğunda bu kişiyi kısıtlayan bir tip bozukluktur. Son olarak yine yaygın bir şekilde toplumda yer alan anksiyete yani kaygı ve endişe bozukluğu, 3 tip bozukluk içermektedir. İlki obsesif kompulsif bozukluktur. Yani saplantılı zorlanımlı bozukluktur. İkincisi ise posttravmatik stres bozukluğudur. Son olan üçüncü bozukluk ise, genel anksiyete yani kaygı ve endişe gibi psikolojik bozukluklardır.

Psikoloji Bozukluğu Sebepleri

Toplumda oldukça rastlanan bir tür rahatsızlık olan psikoloji bozukluğu sebepleri önemli konular arasındadır. Bazı kişilerde görülmesi, bazı kişilerde ise görülmemesinden dolayı “Psikoloji bozukluğu neden olur?” sorusunu ortaya çıkarmaktadır. Bu noktada psikoloji bozukluğunun neden ortaya çıktığı ve bu durum ile ilgili etkenler arasında travma, genetik yapı ve çevresel etkenler yer almaktadır. Psikolojik rahatsızlıkların en başında ve en sık rastlanan travma, çocukluk yaşında yaşanan bir travmatik olay nedeni ile kişide kalıcı hasara neden olabilir ve bu durum sonucunda kişi erişkin yaşamında çeşitli sorunlar yaşayarak bu rahatsızlığa kapılabilir. Travmanın ortaya çıkması için belirli kesin bir yaş yoktur. Her an ve her yaşta ortaya çıkabilir. Ve çıktığı durumda da kişi de panik veya anksiyete bozukluğuna ya da yeme bozukluğuna veya da diğer bozukluklara yol açabilmektedir.  Bir diğer sebep ise genetik yapıdır. Kişilerin ailelerin de bir kişi şizofreni ya da depresyon geçirmiş ise bu rahatsızlıkların diğer kişilerde de çıkması durumu anlamına gelir. Fakat bu her insanda meydana gelmez ama olası bir ihtimal de söz konusudur. Bu genetik yapı nedeniyle kişilerde otizim, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve aynı zamanda bir de bipolar bozukluğu, depresyon, şizofreni gibi psikolojik bozukluklar ortaya çıkabilir.  Son olarak diğer bir sebep ise çevresel etkenlerdir. Çevresel etkenler de psikolojik rahatsızlıklara yol açabilir. Bunlara örnek vermek gerekir ise, kişinin sevdiği birinin ölümü ya da boşanmak veya da madde bağımlılığı gibi nedenlerden kaynaklanan bir psikolojik bozukluktur. Bu durumların haricinde nadir de olsa bazı enfeksiyonlar, beynin hasar görmesi ve doğum sakatlıkları gibi etkenler de psikolojik bozukluklara yol açabilmektedir.

Psikoloji Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Geçmişte ve günümüzde toplumda rastlanan psikoloji bozuklukları her geçen gün çeşitli nedenlerle artar haldedir. Bu noktada birçok psikoloji bozukluğu tedavisi uygulanmaktadır. Psikolojik bozukluk rahatsızlığı durumu söz konusu olduğunda kişiden kişiye farklı reaksiyonlar ortaya çıkmaktadır. Bazı kişilerde oldukça şiddetli belirtilere saptanırken bazı kişilerde ise oldukça hafif belirtilere saptanmaktadır. Bu doğrultuda “Psikoloji bozukluğu nasıl tedavi edilir?” sorusuna karşın olarak birçok tedavi şekli bulunmaktadır. Rahatsızlığın ne olduğu tespit edilmesi ardından belirtilere göre kişiye ilaçlı tedavi ya da bu alanda uzman hekimler ile rahatlatıcı sohbetler ile tedavi gerçekleşmektedir. Ayrıca şiddetli rahatsızlık ve belirtiler söz konusu ise gerekli olduğu takdirde hastaneye yatarak da tedavi uygulanmaktadır.

Psikoloji Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Toplumda birçok kişi de görülmekte olan bu psikolojik rahatsızlık nedeni çeşitli sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Kişiler verdikleri tepkiler ve davranışlar ile etrafa ya da kendilerine zarar verebilecek potansiyele dönüşebilmektedirler. Bu sonuçlar doğrultusunda insanlar “Psikoloji bozukluğu nereden anlaşılır?” ya da “Psikoloji bozukluğu nasıl anlaşılır?” gibi çeşitli sorular ile araştırma yapmaktadırlar. En belirgin örnekler olarak, kişiler başka kişiler ile iletişim kurmaktan kaçınma, duş almak ve yemek yemek gibi rutin işlerden zorlanmaya başladığında ve iştahsız ya da iştah da çok fazla artış söz konusu olduğunda aynı zamanda uyku düzeninde bozulma gibi birçok nedenlerden psikoloji bozukluğu anlaşılabilmektedir. Yani psikolojik bir rahatsızlığı olan ya da meydana gelmeye başlayan kişilerin normal davranışları ve duyguları değişmektedir. Ve normal olmayan davranışlar sergileyebilmektedirler.

Psikoloji Bozuklukları Neledir?

İletişimde veya da duygulanım da ortaya çıkan problemlere psikolojik problemler denmektedir.  Kişilerde panik atak, sosyal fobi, depresyon gibi bozukluklara neden olan bu rahatsızlık ile ilgili olan psikoloji bozuklukları nelerdir? Sorusu oldukça yaygındır. Birden fazla psikoloji bozukluğu bulunmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekir ise, anksiyete bozukluğu, otizm, şizofreni, Bipolar bozukluğu, kişilik bozukluğu, yeme bozukluğu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, panik bozukluğu gibi rahatsızlıklar psikoloji bozukluklari arasındadır.

Bunlara örnek vermek gerekir ise,

  • Anksiyete bozukluğu,
  • Otizm,
  • Şizofreni,
  • Bipolar bozukluk,
  • Kişilik bozukluğu,
  • Yeme bozukluğu,
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu,
  • Panik bozukluğu gibi rahatsızlıklar psikoloji bozukluklari arasındadır.
Avatar

One thought on “Psikoloji Bozukluğu Nedir? Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hastalıklar

Depresyon Belirtileri Nedenleri Tedavisi

Depresyon Nedir? Depresyon, bir kişinin anormal bir şekilde uzun süreli düşük ruh halinin ve düşük düşüncelerin varlığıdır. Kişinin duygusal, düşünsel ve fiziksel işlevlerini etkileyebilir ve ciddi bir ruhsal sağlık sorunudur. Depresyon belirtileri arasında düşük enerji seviyesi, kaygı, kendine zarar verme düşüncesi, uyku bozuklukları ve iştah kaybı gibi belirtiler yer alır. Tedavisi genellikle psikoterapi ve ilaçlarla […]

Daha fazla oku
Çekingen kişilik bozukluğu belirtileri ve tedavisi nedir?
Hastalıklar

Çekingen Kişilik Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Çekingen kişilik bozukluğu, korku veya endişe duygularının öne çıktığı ‘C Grubu’ kişilik bozuklukları kategorisinde incelenen bir tür ruhsal bozukluktur. Bu kişilik bozukluğu yetişkinlik döneminden itibaren kendisini göstermektedir. Kişi, başkalarının kendisi hakkındaki düşüncelerine karşı fazla hassastır. Bu hassasiyete bağlı olarak kronik yetersizlik duygusuna kapılır ve sosyal ortamlardan geri çekme ihtiyacı hisseder. Çekingen kişilik bozukluğunun tedavisi psikoterapi […]

Daha fazla oku
depreysondan kurtulma yolları neledir?
Öneriler Hastalıklar

Depresyondan Kurtulma Yolları Nelerdir?

Depresyon, özellikle son dönemlerde çağın yaygın problemleri arasında yer almaktadır. Depresyonun seviyelerine göre profesyonel olarak çözülebilirken, bazı bireyler bu yardımdan kaçınabilmektedir. Özellikle yaş skalası oldukça geniş olan depresyon küçükten büyüğe her yaştan bireyin başına gelebilme ihtimali taşımaktadır. Özellikle travmatik olayların ilerleyen yaşlarda önemli bir risk faktörü olduğu depresyon, birçok nedenden kaynaklı tetiklenebilmektedir. Peki depresyondan çıkabilmek […]

Daha fazla oku