İyi Bir Uyku İçin Neler Yapılmalı?

Uyku bozuklukları fiziksel sağlık üzerinden güvenliği ve yaşam kalitesini olumsuz olarak etki altına alabilir. Uykusuzluk, güvenli araçların kullanımlarında yeteneklerinizi zayıflatır ve sağlık sorunlarınızın oluşumuna neden olabilir. Diğer yandan uyku, zihinsel sağlığınızla yakından bağlantılı olduğu için psikolojik durumunuzu ve ruh sağlığınızı da etkisi altına almaktadır. Bunların yanı sıra zihinsel sorun yaşayanların, uyku sorunundan şikayetçi olma olasılığı yüksektir. Özellikle de kaygı-anksiyete, depresyon ve bipolar bozukluk yaşayan kişilerde uyku sorunları daha çok görülmektedir. Peki iyi bir uyku için neler yapılmalı?

Uyku Bozukluklarının Belirtileri Nelerdir?

Uyku bozukluğu yaşayan kişilerde yaygın olarak bazı belirtiler görülür. Bunlar; gündüzleri çok uykulu olmanın yanı sıra geceleri uykuya dalmakta oldukça zorluk çekmek, normalin dışında farklı nefes almak ya da uyurken hareket etmenizi sağlayacak rahatsız edici dürtüler.

İyi Bir Uyku İçin Neler Yapılmalı?

Dinlendirici bir uyku ortamı yaratmak

Yatak odanızın karanlık ve serin olmasının yanı sıra sessiz olması sizi rahatlatacaktır. Bilgisayar, TV, telefon dikkatinizi dağıtacak elektronik cihazları uyuduğunuz alanda bulundurmamalısınız. Ayrıca cihazların ekranında olan ışıklar vücudunuzun iç saatini düzenleyen melatonin hormonunun seviyelerinde olumsuz değişikliğe neden olabilir.

Yatmadan önce, stresli ya da endişelenebileceğiniz durumlarla ilgilenmeyin

Yaşantınızda oluşan zor durumlar ve gergin anlar kalp atışlarınızın hızlanmasına neden olur. Bu nedenle yatmadan önce kendinizde stres yaratabilecek konulardan uzaklaşarak uyku kalitenizi etkilememelisiniz.

Bir uyuma düzeni oluşturun

Her gün aynı saatlerde uyumak için düzen oluşturmalısınız. Çok erken yatmadan uykunuzun geldiği saatleri belirleyerek yatmalısınız. Eğer uykunuz gelmeden yatmayı tercih ederseniz yatağınızda uyanık kaldığınız sürede kendinizi endişelendirebilir ve uykuya dalmayı zorlaştırabilirsiniz.

Şekerleme yapmayı sınırlayın

Gün içinde yaptığınız öğlen uykularınız sonrasında gece uykunuz etkilenebilir. Bu yüzden şekerlemeniz sınırlı kalmalı.

Gevşemek için kendinize zaman ayırın

Yatmadan önce, zihniniz üzerine yoğunlaşarak gevşeme sağlamak ve susturmak için zaman ayırmak uyumanız için yardımcı olacaktır. Uygun meditasyon müzikleri ile zihninize yoğunlaşmak, nefes egzersizleri, banyo ve kitap okumak gibi kendinizi rahatlatma yöntemleri uykunuz için harika yollardır.

Düzenli egzersiz yapın

Araştırmalar sonucunda egzersizlerin toplam uyku süresini ve vücut onarımını etkilediğini ve bu sayede de NREM uykusunun egzersizler sonucunda artırıldığı gösterilmiştir. Ancak burada önemli bir şey vardır. Egzersizleriniz geç saatlerde olmamalıdır. Çünkü yatmadan önce egzersiz yaptığınızda enerji seviyenizle birlikte vücut ısınız da artacağından uykunuz kaçabilir. 

Saate bakmayı bırakın

Uyuyamadığınız zamanların hesabını gerçekleştirerek sürekli bu vakitleri düşünmek kaygı oluşumunu destekler. Bu yüzden uykuya dalış sürenizde uzama görülebilir.

İyi bir uyku için not alın

Eğer düşüncelerinize karşı hakimiyet kuramazsanız bunları bir kağıda yazmayı deneyebilirsiniz. Kendinize bu listeyi her sabah kontrol etme sorumluluğunu yükleyerek endişelenmeniz gereken durumların olmadığını hatırlatarak üzerinizdeki gerginliği ve kaygıyı azaltabilirsiniz.

Klinik Psikolog Yasin İlker

Klinik Psikolog Yasin İlker

Klinik Psikolog Yasin İlker, İzmir Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunudur. Daha sonra Üsküdar Üniversitesi'nde klinik psikoloji alanında yüksek lisansını tamamlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.