İyi Bir Uyku İçin Neler Yapılmalı?

Uyku bozuklukları fiziksel sağlık üzerinden güvenliği ve yaşam kalitesini olumsuz olarak etki altına alabilir. Uykusuzluk, güvenli araçların kullanımlarında yeteneklerinizi zayıflatır ve sağlık sorunlarınızın oluşumuna neden olabilir. Diğer yandan uyku, zihinsel sağlığınızla yakından bağlantılı olduğu için psikolojik durumunuzu ve ruh sağlığınızı da etkisi altına almaktadır. Bunların yanı sıra zihinsel sorun yaşayanların, uyku sorunundan şikayetçi olma olasılığı yüksektir. Özellikle de kaygı-anksiyete, depresyon ve bipolar bozukluk yaşayan kişilerde uyku sorunları daha çok görülmektedir. Peki iyi bir uyku için neler yapılmalı?

Uyku Bozukluklarının Belirtileri Nelerdir?

Uyku bozukluğu yaşayan kişilerde yaygın olarak bazı belirtiler görülür. Bunlar; gündüzleri çok uykulu olmanın yanı sıra geceleri uykuya dalmakta oldukça zorluk çekmek, normalin dışında farklı nefes almak ya da uyurken hareket etmenizi sağlayacak rahatsız edici dürtüler.

İyi Bir Uyku İçin Neler Yapılmalı?

Dinlendirici bir uyku ortamı yaratmak

Yatak odanızın karanlık ve serin olmasının yanı sıra sessiz olması sizi rahatlatacaktır. Bilgisayar, TV, telefon dikkatinizi dağıtacak elektronik cihazları uyuduğunuz alanda bulundurmamalısınız. Ayrıca cihazların ekranında olan ışıklar vücudunuzun iç saatini düzenleyen melatonin hormonunun seviyelerinde olumsuz değişikliğe neden olabilir.

Yatmadan önce, stresli ya da endişelenebileceğiniz durumlarla ilgilenmeyin

Yaşantınızda oluşan zor durumlar ve gergin anlar kalp atışlarınızın hızlanmasına neden olur. Bu nedenle yatmadan önce kendinizde stres yaratabilecek konulardan uzaklaşarak uyku kalitenizi etkilememelisiniz.

Bir uyuma düzeni oluşturun

Her gün aynı saatlerde uyumak için düzen oluşturmalısınız. Çok erken yatmadan uykunuzun geldiği saatleri belirleyerek yatmalısınız. Eğer uykunuz gelmeden yatmayı tercih ederseniz yatağınızda uyanık kaldığınız sürede kendinizi endişelendirebilir ve uykuya dalmayı zorlaştırabilirsiniz.

Şekerleme yapmayı sınırlayın

Gün içinde yaptığınız öğlen uykularınız sonrasında gece uykunuz etkilenebilir. Bu yüzden şekerlemeniz sınırlı kalmalı.

Gevşemek için kendinize zaman ayırın

Yatmadan önce, zihniniz üzerine yoğunlaşarak gevşeme sağlamak ve susturmak için zaman ayırmak uyumanız için yardımcı olacaktır. Uygun meditasyon müzikleri ile zihninize yoğunlaşmak, nefes egzersizleri, banyo ve kitap okumak gibi kendinizi rahatlatma yöntemleri uykunuz için harika yollardır.

Düzenli egzersiz yapın

Araştırmalar sonucunda egzersizlerin toplam uyku süresini ve vücut onarımını etkilediğini ve bu sayede de NREM uykusunun egzersizler sonucunda artırıldığı gösterilmiştir. Ancak burada önemli bir şey vardır. Egzersizleriniz geç saatlerde olmamalıdır. Çünkü yatmadan önce egzersiz yaptığınızda enerji seviyenizle birlikte vücut ısınız da artacağından uykunuz kaçabilir. 

Saate bakmayı bırakın

Uyuyamadığınız zamanların hesabını gerçekleştirerek sürekli bu vakitleri düşünmek kaygı oluşumunu destekler. Bu yüzden uykuya dalış sürenizde uzama görülebilir.

İyi bir uyku için not alın

Eğer düşüncelerinize karşı hakimiyet kuramazsanız bunları bir kağıda yazmayı deneyebilirsiniz. Kendinize bu listeyi her sabah kontrol etme sorumluluğunu yükleyerek endişelenmeniz gereken durumların olmadığını hatırlatarak üzerinizdeki gerginliği ve kaygıyı azaltabilirsiniz.

Klinik Psikolog Yasin İlker

Klinik Psikolog Yasin İlker

Klinik Psikolog Yasin İlker, İzmir Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunudur. Daha sonra Üsküdar Üniversitesi'nde klinik psikoloji alanında yüksek lisansını tamamlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara psikiyatri doktorları tavsiye listesini inceleyin.
Öneriler

Ankara Psikiyatri Doktorları Tavsiye

Ankara psikiyatri doktorları listesi Türkiye’nin sağlık ve doktor arama platformu DoktorBilgini.com destekleri ile hazırlanmıştır. Ankara en iyi psikiyatrist listesini inceleyin ve kolay randevu alın. Ankara Psikiyatri Ankara psikiyatri alanında birçok doktor bulunmaktadır. Doktor seçeneklerinin çoğalması nedeni ile doğal olarak insanların tercih yapmasıda zorlaşmaktadır. Ekibimiz tarafından sizlere biraz faydalı olabilmek için Ankara en iyi psikiyatrist listesi […]

Daha fazla oku
Balıkesir psikolog tavsiye fiyatları ve ücretleri hakkında bilgi alın.
Öneriler

Balıkesir Psikolog Tavsiye ve Fiyatları

Balıkesir psikolog tavsiye listesinin hazırlanmasında Türkiye’nin sağlık ve doktor arama platformu DoktorBilgini.com destek olmuştur. Balıkesir Psikolog fiyatları ve seans ücretleri hakkında bilgi almak için yazımızın devamını inceleyin. Balıkesir Psikolog Şehrin dinamik yapısı nedeni ile birçok uzman bulunmaktadır. Birçok kişi çevresinden uzman desteği konusunda çevresinden destek alsada DoktorBilgini.com’da uzmanları araştırmaktadır. Çünkü Balıkesir psikolog yorumları ve kolay […]

Daha fazla oku
Isparta psikolog tavsiye fiyatları.
Öneriler

Isparta Psikolog Tavsiye ve Fiyatları

Isparta psikolog tavsiye listesi DoktorBilgini.com katkıları ile hazırlanmıştır. Isparta psikolog fiyatları hakkında bilgi almak için yazımızın devamını inceleyin. Isparta Psikolog Isparta psikolog arayışınız için DoktorBilgini.com sizlere tüm desteği sağlamaktadır. Uzmanların profilleri ve çalışma takvimleri bulunan sayfadan kolaylık randevu alabilmektesiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey aşağıda bulunan linki incelemek. https://doktorbilgini.com/isparta-psikoloji/ Isparta Psikolog Tavsiye Isparta psikolog […]

Daha fazla oku