İş Stresi Nedir? Azaltmak ve Kurtulmak

İş stresi nedir? İş stresini azaltma ve kurtulma yolları

İş hayatı hayatımızda çok önemli bir yere sahip. Yıllarca hayalimizdeki meslek için okula gidiyor ve çabalıyoruz. Zamanı geldiğinde de artık iş hayatına atılıyoruz. İş stresi ve iş stresinden kurtulmanın yolları da bu süreçlerde gündemimizde ciddi bir yer ediyor. 

Bireyselleşme sürecinde en önemli adımlardan birisi çalışma hayatına geçiş ve kendi ayaklarının üzerinde durabilme becerisidir. Eş seçiminde olduğu gibi iş seçimi de psikolojik iyi oluşumuzu etkilemektedir. İş hayatımızda çözmekte zorlandığımız olumsuzluklarla karşılaşıyorsak, yoğun stres yaşıyorsak ve bu stres bütün bir hayatımızı etkilemeye başladıysa problem olduğunu düşünebiliriz. İş stresi sağlığımızı da kötü etkileyebilmektedir. İş hayatında iyi hissedersek, işe keyifli gidersek hayattan da keyif alır hale geliriz. Ancak durum tersi olursa bu bizi depresyona sokabilir. Hiçbir şeyden keyif almaz hale gelebiliriz. Peki iş stresini azaltmak ve kurtulma için neler yapılabilir?

İş Stresini Azaltmak ve Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Sevdiğiniz Bir İşi Yapıyor Olmak

Birinci maddemiz ilgi, yetenek ve değerlerinize uygun sevdiğiniz bir işi yapmanızdır. Özellikle üniversite tercih döneminde hiç istemediğiniz bir bölüm seçtiyseniz bu pişmanlıkla hep istemediğiniz işlerde çalışmak durumunda kalabilirsiniz. Hiçbir şey için geç değildir. Çoğu zaman ne yaptığınız değil nasıl yaptığınız önemlidir. Yaptığınız iş modelinin nasılını değiştirerek keyif alır hale getirebilirsiniz. Size tamamen zıt bir meslekse değiştirmek için şartlarınızı zorlayabilirsiniz. Bunu yapabilmek için ilgi, yetenek ve değerlerinizin farkında olmanız gerekir. 

İş Hayatında Özgün Olmak

Kendi tarzınız, kendi yöntemleriniz ve kendi bakış açınız olsun. Bunları işinize katmaktan çekinmeyin. Belli başlı kurallar dahilinde kendinize özgü bir çalışma yöntemi benimseyebilirsiniz. Bunu yaptığınızda o işte var olduğunuzu hissedersiniz, çünkü sorumluluk almış olursunuz. Sorumluluk almak bir nevi özgürlüktür. İlgi ve yeteneklerinizi açığa çıkarırsınız. Yaptığınız iş ne kadar stresli olursa olsun severek, isteyerek ve yaratıcılığınızı ortaya koyarak yaptığınız için keyif alır hale gelirsiniz. 

Dinlenmek

Zaman zaman molalar vermek, tatile çıkmak, kendinize izin vermek yeniden gücünüzü toplamanız için size faydalı olacaktır. Bir robot gibi sürekli çalışmanız çabucak tükenmenize sebep olabilir. Gün içinde, hafta sonunda, ay sonunda, yıl bittiğinde düzenli aralıklarla kendinize zaman ayırın. Ufacık bir mola bile size iyi gelebilir. 

Kendinizi Ödüllendirmek

O kadar yoğun çalıştınız ve emek harcadınız ki bir ödülü hak ettiniz. Bu ödüle siz karar verebilirsiniz. Kendinizi tebrik etmekten, günün sonunda bravo demekten çekinmeyin. Başarılarınızı görün ve bu başarılarınız sizin yola daha kolay devam etmenizi sağlayacaktır. 

İş Ortamında İlişkileri Düzenlemek

İş hayatına özgü ilişki dinamikleri bulunmaktadır. Yani arkadaşlarımızla iletişim kurduğumuz kadar rahat olamayabiliriz. Her iş modeline uygun iletişim modelleri vardır. Bu açıdan etkili iletişim tekniklerini öğrenmeniz gerekir. 

Hedef ve Hayallerinizin Olması

Yaptığınız iş bir yere gidiyorsa, size hizmet ediyorsa bu da stresin azalmasını sağlar. Çok zorlansanız da bunu biir araç olarak görürsünüz çünkü. Durup sorgulayın. Siz mi bu işe hizmet ediyorsunuz? Yoksa o mu size? Yoğun bir yorgunluk hissediyorsanız işi yapma biçiminizde sorunlar olabilir. Size iyi gelen bir şey sizi yormamalı da. Bu iş hayal ve hedeflerinize hizmet ediyor mu? Daha doğrusu hedefleriniz var mı? Yoksa işe gerçekçi, kısa ve uzun vadeli hedefler oluşturarak başlayabilirsiniz.

Profesyonel Destek Almak

Zorlandığınız durumları değiştirmek için profesyonel bir destek alabilirsiniz. Belki de yaşadığınız stresin sebebi hiç farkında olmadığınız bir durum. Ve terapi sürecinde bunların farkına varmanız değişimi de kolaylaştırır. Başarı duygunuzu artırabilir, kendinizi, hedef ve hayallerinizi daha iyi tanıyabilirsiniz. İşinizi güven, huzur, mutlulukla yapabilirsiniz. Destek almanız iş veriminizi de oldukça artıracaktır. Aynı zamanda hayatınıza yeni bir bakış açısı katmış olursunuz.

Psikolojik Danışman Mehlika Zeynep Yurt

Psikolojik Danışman Mehlika Zeynep Yurt

Psikolojik Danışman Mehlika Zeynep Yurt, Hacettepe Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü'nden mezun olmuştur. Mezun oldukdan sonra birçok terapi eğitimi almıştır. Bugünlerde Ankara'da bulunan bir psikolojik danışmanlık merkezinde danışan görmektedir. Randevu ve detaylı bilgi için: 0 850 495 00 66

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uykusuzluk için hangi bölüme ve ya doktora gidilir?
Öneriler Hastalıklar İş Hayatı

Uykusuzluk İçin Hangi Bölüme / Doktora Gidilir?

Uykunun sağlığımız ve yaşam kalitemiz açısından önemi oldukça fazladır. Uzun süreli yaşanan uykusuzluk birçok psikolojik ve fiziksel rahatsızlığa neden olabilmektedir. Peki uykusuzluk için hangi bölüme ve doktora gidilir? Uykusuzluk İçin Hangi Bölüme Gidilir? 3 haftayı aşan bir süredir uykusuzluk yaşıyorsanız öncelikli olarak hastanelerin nöroloji bölümüne gitmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte psikolojik etkenlerden kaynaklanan bir nedenle uykusuzluk […]

Daha fazla oku
Stres için hangi doktora ve ya bölüme gidilir ?
İş Hayatı Hastalıklar Öneriler

Stres İçin Hangi Doktora Gidilir?

Hayatımızı derinden etkileyen stres için alanında uzman psikolog ya da psikiyatri doktoruna gidilmesi gerekmektedir. Stres için hangi bölüme gidilir? Stres için hastanelerin ruh sağlığı ve hastalıkları bölümüne gidilmesi gerekmektedir. Öneri: Şehrinizde bulunan psikiyatri doktorları ya da psikolog listesini inceleyin. Yorumları okuyup kolay randevu alın.

Daha fazla oku
imajinasyon nedir, teknikleri nelerdir?
İş Hayatı Öneriler

İmajinasyon Nedir? İmajinasyon Teknikleri Nelerdir?

İmajinasyon Nedir? İmajinasyon, özellikle psikoloji alanında önemli bir yere sahip olan ve beş duyu organı ile algılanamayan görüntü ve hisler olarak tanımlanmaktadır. Eski çağlardan günümüze gelmeyi başaran bu önemli olgu bir yetenek olarak da nitelendirilmektedir. Farklı betimleme türlerinin kullanımı ile birlikte hayal edilme işlemidir. Hayal ederek gerçekmiş algısını benimsemek olarak da tanımlanabilir. İmajinasyon Nasıl Uygulanır? […]

Daha fazla oku