Diş hekimi (Dişçi) Korkusu

diş hekimi yani dişçi korkusu neden olur? Nasıl yenilir?

Önleyici ve koruyucu bakım alışkanlıkları diş sağlığı için çok önemlidir. Çocukluktan başlayıp yaşamımız boyunca ağız ve diş sağlığımıza önem göstermeliyiz. Pek çok insan Diş hekimi korkusu nedeniyle Diş hastalıklarını erteler. Ağız ve diş sağlığımız gündelik hayatımızı yakından etkiler. Bu nedenle diş hekimi korkusu için ilgili bir hekime mutlaka başvurmalıyız.

Diş Hekimi (Dişçi) Korkusu Nedir?

Diş hekimi korkusu iki şekilde görülmektedir. İlkinde hastanın yaşamış olduğu travmatik olaylar mevcuttur. İkinci ise doktorun hastaya ilgisizliğinden kaynaklanmaktadır. Özellikle çocuklar çevredeki insanlardan etkilenirler. Örneğin büyükleri tarafından anlatılan olayları duyan bir çocuk diş hekimi korkusuna kapılmış olabilir. Çevresel olaylar kişiyi oldukça etkilemektedir.

Diş Hekimi Korkusu Neden Olur?

Diş hekimi korkusu iki şekilde görülmektedir. İlkinde hastanın yaşamış olduğu travmatik olaylar mevcuttur. İkinci ise doktorun hastaya ilgisizliğinden kaynaklanmaktadır. Özellikle çocuklar çevredeki insanlardan etkilenirler. Örneğin büyükleri tarafından anlatılan olayları duyan bir çocuk diş hekimi korkusuna kapılmış olabilir. Çevresel olaylar kişiyi oldukça etkilemektedir.

  • Ağrı faktörü
  • Kullanılan aletlerin sesi
  • Kullanılan materyallerin çıkardığı koku gelmektedir. 
  • Yanlış hekim seçimi
  • Çevresel faktörler yer almaktadır.

Dişçi Korkusunu Yenmek

Dişçi korkusunu yenmek için en önemli etken diş hekimidir. Bu nedenle diş hekimi seçiminde çok dikkatli olmak gerekir. Hekim, samimiyeti ve açıklamaları ile sizi sakinleştirmelidir. Hastayı tedavi esnasında bilgilendirmek korkuyu azaltan etkenlerden biridir. İlgili bir diş hekimi tercih etmelisiniz. Tedavi öncesinde mutlaka hekiminizle konuşarak korkularınızdan bahsedip korkunuzu yenmesi için yardımcı olmasını söylemelisiniz. İlgisizlik hastada güvensizlik yaratır. Bu nedenle sizi güvende hissettiren, rahat ve samimi bir diş hekimi seçmeniz gerekir. Hasta ve Doktor arasındaki iletişim iyi olursa güven sağlanır. Moral ve motivasyonun da önemi çok büyüktür.  

Şimdi Dişçi korkusunu yendiğinize göre Türkiye’nin en iyi doktor arama platformu ile diş hekimi randevusu alabilirsiniz. Ankara diş hekimi, Bursa diş hekimi , Türkiye geneli diş hekimleri profillerini inceleyin. Yorumları okuyup, kolay randevu alın.

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara psikiyatri doktorları tavsiye listesini inceleyin.
Öneriler

Ankara Psikiyatri Doktorları Tavsiye

Ankara psikiyatri doktorları listesi Türkiye’nin sağlık ve doktor arama platformu DoktorBilgini.com destekleri ile hazırlanmıştır. Ankara en iyi psikiyatrist listesini inceleyin ve kolay randevu alın. Ankara Psikiyatri Ankara psikiyatri alanında birçok doktor bulunmaktadır. Doktor seçeneklerinin çoğalması nedeni ile doğal olarak insanların tercih yapmasıda zorlaşmaktadır. Ekibimiz tarafından sizlere biraz faydalı olabilmek için Ankara en iyi psikiyatrist listesi […]

Daha fazla oku
Balıkesir psikolog tavsiye fiyatları ve ücretleri hakkında bilgi alın.
Öneriler

Balıkesir Psikolog Tavsiye ve Fiyatları

Balıkesir psikolog tavsiye listesinin hazırlanmasında Türkiye’nin sağlık ve doktor arama platformu DoktorBilgini.com destek olmuştur. Balıkesir Psikolog fiyatları ve seans ücretleri hakkında bilgi almak için yazımızın devamını inceleyin. Balıkesir Psikolog Şehrin dinamik yapısı nedeni ile birçok uzman bulunmaktadır. Birçok kişi çevresinden uzman desteği konusunda çevresinden destek alsada DoktorBilgini.com’da uzmanları araştırmaktadır. Çünkü Balıkesir psikolog yorumları ve kolay […]

Daha fazla oku
Isparta psikolog tavsiye fiyatları.
Öneriler

Isparta Psikolog Tavsiye ve Fiyatları

Isparta psikolog tavsiye listesi DoktorBilgini.com katkıları ile hazırlanmıştır. Isparta psikolog fiyatları hakkında bilgi almak için yazımızın devamını inceleyin. Isparta Psikolog Isparta psikolog arayışınız için DoktorBilgini.com sizlere tüm desteği sağlamaktadır. Uzmanların profilleri ve çalışma takvimleri bulunan sayfadan kolaylık randevu alabilmektesiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey aşağıda bulunan linki incelemek. https://doktorbilgini.com/isparta-psikoloji/ Isparta Psikolog Tavsiye Isparta psikolog […]

Daha fazla oku