Aşk Acısı Nasıl Geçer?

Aşk acısı nasıl geçer?

İlişkiler, yaşanabileceği gibi gerekli koşullarda da bitebilmektedir. Her ne kadar taraflardan bazen biri bazen de ikisi bu ayrılığı bitirmekte zorlansalar da baze ilişkilerin sonlanması, verilen en doğru karardır. Aşk acısı algısı belirli yöntemlerin hayata empoze edilmesi ile aşılmayacak bir durum olmaktan çıkar. Her duygu ve düşünce gibi aşk da geride bırakılabilen bir duygudur. Peki aşk acısı nasıl geçer?

Aşkı Bitirmeyi Karar Vererek Kabullenmek

Aşk acısı nasıl geçer: Kabullenmek

Aşk, oldukça çok yönlü bir duygudur. Bazen hislerle bazen de davranışlarla gösterilir. Tıpkı diğer birçok duyguyu sonlandırmak için inanmanın ve karar vermenin gerektiği gibi aşk da alınan kararlarla geride bırakılır. Başka birine aynı duyguları besleyemeceğinizi düşünmek oldukça doğal. Ancak ileride bu düşünceyi gülümseyerek hatırlayacağınızın farkına varmak sizi ayakta tutacaktır.

Aşkı Fiziksel Olarak Geride Bırakmak

Aşk acısı nasıl geçer : Uzaklaşmak

Sürekli gözünüzün önünde olan birini kalbinizden silip atmak oldukça zordur. Özellikle ortak ortamlarda takılan çiftler için ayrılık sonrası bu ortamlar tehlikeli sulardır. Eğer gerçekten beslediğiniz aşk duygusunu hayatınızdan çıkarmak istiyorsanız gözden ve gönülden birlikte uzak tutma fikrini uygulamanız gerekir. Bu sayede hayatın onsuz da devam ettiğini en gerçekçi şekilde yaşamış olacaksınız. Gözünüzün önünde olmayanlar zamanla gönlünüzde de kaybolup gidecektir.

Kendinize Vakit Ayırın

Aşk acısı nasıl geçer : Kendinize vakit ayırın

Aşk acısını nasıl geçer sorusunun cevabının battaniye altında film izlemek olmadığının farkına varmakta fayda var. Artık kendi hayatınızın başrolü olduğunuzu hatırlama vakti. Sosyalleşmek, yeni hobiler edinmek, yakın çevrenize daha fazla zamann ayırmak hem dikkatinizi dağıtacak hem de hayattan yalnızken de zevk alabileceğinizi en iyi şekilde gösterecektir.

Duygularınızı Yazıya Dökün

Aşk acısı nasıl geçer: Duygularınızı yazın

Bazen içinize kapandığınızı ve kimseye gerçek düşüncelerinizi anlatamadığınızı fark edersiniz. Özellikle aşk gibi yoğun bir duygu kolay kolay sohbet edercesine birine anlatılamaz. İşte tam da bu esnada sadece size ait olan ve yüzleşmekten fayda göreceğiniz bir defter-kalem edinmek en mantıklı yollardan biri olabilir.

Kalbinizde Bitirirken Gözden de Çıkarın

Aşk acısı nasıl geçer: Onu hatırlatan eşyalardan kurtulun

Unutmaya kalbinizden destek alarak karar verdiniz. Aynı ortamlarda bulunmama fikrine de alıştınız. Ancak hala odanızın bir köşesinde fotoğraflar, hediyeler duruyorsa geriye dönmek an meselesi. Kalpten ve akıldan çıkarıyorsanız gözden de çıkarmayı denemelisiniz. İlişkinizin kesin olarak bittiğinden eminseniz onu hatırlatan tüm eşyaları ihtiyaç sahibi birine verebilirsiniz.

Kontrol Etme İhtiyacından Vazgeçin

Aşk acısı nasıl geçer : Takip etmeyi bırakın

Unutacağım dedikten sonra her yerden eski partnerinizin neler yaptığını kontrol etmek, kendinize dürüst olmamaktır. Eski partneriniz hayatına devam edebilir ve yeni biriyle bile birlikte olabilir. Ancak sürekli bu ihtimalleri düşünerek merak ettiğiniz sürece kendinizi yıpratmamanız neredeyse imkansızdır. Siz kendi hayatınıza odaklanın. Yalnız yeni bir ilişkiye başlamadan önce ilişkinizi kesin olarak bitirdiğinizden ve kendinizi onardığınızdan emin olun.

Kendinizi Dağıtmayın

Aşk acısı nasıl geçer: Kendinizi dağıtmayın

Yaygın olarak görülen bu davranış türü, acınızı sadece kısa süreliğine dindirerek daha güçlü şekilde hatırlamanıza sebep olacaktır. Kendinize ve çevrenize vakit ayırırken hayatınızda dağılmadığınız kadar savrulmanız iyi bir fikir olmayacaktır.

Yalnızlığın Kötü Bir Şey Olmadığını Kabullenin

Aşk acısı nasıl geçer: Yalnızlığın tadını çıkarın

Genel olarak uzun ilişkilerde daha yoğun görülen bu durum partnerlerin hayatlarını hep iki kişi olarak yaşamaları gerektiği algısını oluşturmaktadır. Yalnız olmak kötü bir şey değildir. Kendinize vakit ayırmak en iyi hayat mottosu olabilir. Hayatınızda bir ilişkinin olmaması yalnız olduğunuz anlamına gelmez. Bu dönem kendinize iyi geleceğiniz en iyi dönem olabilir.

Kendinizi Suçlamayın

Aşk acısı nasıl geçer: Kendinizi suçlamayın

Bir ilişki bitiyorsa bitmesi gerektiği içindir. Aşk acısı çekiyor olmanız sizin ilişkide suçlu olan taraf olduğunuzu göstermez. Bu nedenle kabullenebilmek adına kendinizi suçlamaktan vazgeçmelisiniz.

Kendi Değerinizin Farkına Varın

Aşk acısı nasıl geçer: Değerinizin farkına varın

Hayatta her insan özeldir. İlişkinizin bitmesi veya aşk acısı çekiyor olmanız sizi değersizleştirmez. İnsan doğası gereği kırgınlarıyla büyür. Kendi değerinizin seviyesini asla düşürmeyin.

Psikolog Mısra Küçükzeytin

2 thoughts on “Aşk Acısı Nasıl Geçer?

  1. Burak diye eski bir sevgilim vardı bana yapmadığını bırakmadı hayattan soğuttu hayattan artık zevk almamaya başladım herşeyimi kısıtlamıştı ikili ilişkilerden çekinir oldum. Ayrıldık aslında sevinmem gerekirdi biraz da ruh sağlığı bozuktu ama unutamamıştım kendimi değersiz hissetmeyi kendime görev edindiğim için. Ama bu yazınız sayesinde aydınlandım kendimizi değersiz hissetmememiz gerektiğini bir kere daha anladım. Bu güzel yazı için teşekkürler…

  2. Gerçekten yerinde tespitler olmuş, Mısra Hanım’ı tebrik ederim. Tecrübelerime dayanarak söylüyorum, emin olun ki bunları yapmayı başaran bir insanın kalbi de o denli soğuyor. Victor Hugo’nun da dediği gibi “En karanlık gece bile sona erer ve güneş tekrar doğar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

flört şiddeti nedir belirtileri nedenleri ve türleri
İlişkiler

Flört Şiddeti Nedir? Nedenleri ve Belirtileri

İnsanlar bağ kurmak isteyen sosyal varlıklardır. Bağ kurma ihtiyacı ikili ilişkiler kurmayı sağlar. Hayatımızdaki anlam arayışında bağ kurmaya yönelik en temel arayış partner ilişkileridir. Partner ilişkileri ile kurulan duygusal bağın toplum tarafından bilinen adı flört ilişkileridir. Flört ilişkilerinin dinamiğini duygular oluşturur ve bu dinamikte duygular düzenlenemediğinde veya duygusal iletişim kurulamadığında çatışmalar ortaya çıkar. Bu çatışmalar […]

Daha fazla oku
toksik ilişki nedir? toksik ilişide miyim kurtulma yolları
İlişkiler

Toksik İlişki Nedir? Kurtulma Yolları

Son günlerde özellikle sosyal medyada adını sıkça duyduğumuz toksik ilişki, dilimizde önemli bir kavram haline geldi. Bu nedenle ilişkinizde bir şeyler yolunda gitmediğinde sizin de aklınıza “toksik ilişkide miyim?” sorusu gelebilir. İlişkilerde ara sıra tartışmaların olması normal ve olağan bir durumdur. Bu tartışmalar kişinin duygusal durumunu zorlasa da her zaman sağlıksız bir durum olduğu anlamına […]

Daha fazla oku